Naučte se zásady stolování

Jestliže chystáte večeři či oběd pro více lidí je svým způsobem společenské, když je usadíte k pěkně prostřenému stolu. Dnes se už na správné stolování moc nehledí a ani tolik nevyžaduje. Nicméně dle zásad etiky je při společenské události na místě, když je stůl dobře prostřen. Proto i vy můžete zazářit a překvapit, jak jste znalí. Ke stolování bezpochyby potřebujete talíře, příbory, sklenice, ubrousky, dekorace apod.

Svým hostům je především třeba připravit talíře, příbory a sklenice. Bez těch by svůj pokrm jen stěží zkonzumovali. Pro ty z vás, kteří si potrpí na kompletní servis je ideální pořídit jídelní set. Talíře a jídelní sady je výhodné nakoupit právě najednou. Navíc máte výhodu, že v takovém jídelním servisu najdete vše, co je potřebné pro správné stolování. Jídelní sada zpravidla obsahuje dezertní talíře, polévkové talíře, jídelní talře, ale také třeba hrnky na kávu nebo misky. Existuje spoustu setů, které se liší právě svým složením. Při stolování je třeba položit na stůl nejprve jídelní talíř, na to položte talíř polévkový. Dezertní talíř nemusíte dávat na stůl, ten se podá až s dezertem.

Rovněž je třeba věnovat pozornost příborům. Příbor by měl být opět z jedné sady. Není příliš vhodné, když hostům položíte na stůl zcela jinou vidličku, než-li nůž. Ideální je opět koupit sadu příborů. Nemusíte si tak lámat hlavu nad tím, jaký příbor potřebujete. Obvykle postačí zakoupit 5-ti dílnou sadu příborů, kde najdete lžíce, vidličky, nože, lžičky na čaj nebo kávu a dezertní vidličky. Příbory by měly být k talíři položeny tak, že tím, čím se začíná jíst, tak takový příbor by měl být na okraji. Těsně k talíři tedy položte na pravou stranu nůž s ostřím k talíři, poté lžíci. Na levou stranu položte k talíři vidličku a poté vidličku na dezert. Malou lžičku je možné položit nad talíř.

Nezapomeňte na sklenice. Ty vybírejte dle toho, jaké pokrmy budete podávat. Obvykle by neměla chybět sklenice na vodu a např. sklenice na stopce určená k vínu. Stůl je pak vhodné dozdobit ubrousky a dekoracemi formou květinové ikebany apod. Především záleží na vaší fantazii.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a triky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Pošlete nám poptávku ještě dnes, nezávazně a bezplatně